Doručenie do Vianoc – objednajte si do utorka 19. decembra do 16:00

Doručenie do Vianoc – objednajte si do utorka

19. decembra do 16:00

365 dní na vrátenie tovaru - bez udania dôvodu!
Doručenie 3 € - Možnosť doručenia zadarmo nad 49 €-
Kontaktujte nás

Význam UV ochrany na slnečných okuliaroch

Čo to je, ako to funguje a prečo by vás to malo zaujímať?

Ujasnime si jednu vec – UV ochrana nemá nič spoločné s tým, aké tmavé sú vaše slnečné okuliare. Polarizácia s ňou tiež nesúvisí. Toto sú veľmi dôležité vlastnosti, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere správnych okuliarov. Bližšie informácie o týchto vlastnostiach môže byť ťažké nájsť. A pochopiť ich. Takže tu je všetko, čo potrebujete vedieť o UV ochrane slnečných okuliarov.

1 Význam uv ochrany na slnečných okuliaroch1.1 Uv ochrana1.2 Tón (alebo odtieň)1.3 Nenechajte si ujsť

UV ochrana

Svetlo je vlnenie, ako takmer všetko ostatné vo vesmíre. Svetlo rôznych vlnových dĺžok vyvoláva zrakový dojem, ktorý vnímame ako farbu. Viditeľné svetlo má vlnovú dĺžku 400 – 700 nanometrov (nm) – vlnovej dĺžke 700 nm zodpovedá červené a vlnovej dĺžke 400 nm zodpovedá fialové svetlo. Toto je rozsah elektromagnetického spektra, ktorý vnímame ako farbu. 

Infračervené žiarenie má vlnovú dĺžku nad 700 nm. Infračervené svetlo nevidíme, ale cítime ho ako teplo na koži. Ultrafialové žiarenie má vlnovú dĺžku pod 400 nm. UV žiarenie je rozdelené do 3 kategórií, UV-A (315-400 nm), UV-B (280-315 nm) a UV-C (100-280 nm). Drvivá väčšina UV-C žiarenia je blokovaná ozónovou vrstvou pri vstupe do atmosféry. 95 % UV žiarenia, kvôli ktorému naša pokožka trpí, je UV-A. Tento typ prispieva k starnutiu pokožky. 5 % žiarenia je UV-B, ktoré spôsobuje spálenie pokožky. UV-A aj UV-B žiarenie poškodzujú DNA vo vašich kožných bunkách a spôsobujú mutácie, ktoré okrem iných zdravotných rizík môžu viesť k rakovine kože.

Keď si kúpite okuliare, ktoré ponúkajú 100 % UV ochranu, tieto okuliare sú vybavené filtrom, ktorý blokuje všetky vlnové dĺžky UV žiarenia v rozsahu (10 – 400 nm). UV400 v podstate znamená, že tieto slnečné okuliare blokujú akúkoľvek vlnovú dĺžku pod 400 nm.

Aký je teda rozdiel medzi UV400 a 100 % UV ochranou? Žiadny. Jedno je technický výraz (UV400) a druhé tento termín zrozumiteľne popisuje. Oboje slnečné okuliare ochránia vaše oči pred UV žiarením a umožnia vám stráviť deň bez obáv, že si spálite rohovku. Ale ako je uvedené vyššie, má to veľmi málo spoločného s tým, aké tmavé sklá na okuliaroch máte. Rovnako ako opaľovací krém, aj priehľadné sklá môžu poskytnúť plnú UV ochranu, pretože blokujú vlnové dĺžky svetla, ktoré nevidíme.

UV žiarenie je prítomné po celý rok a nosenie slnečných okuliarov, ktoré poskytujú 100 % UV ochranu (UV400) je najjednoduchší spôsob, ako znížiť riziko vzniku rôznych závažných očných chorôb.

Tón (alebo odtieň)

Teraz sa ponoríme do temnoty. Keď vám svieti svetlo do očí a žmúrite, tvoria sa vám vrásky okolo očí a pozdĺž nosa. Ak to robíte často a dlhodobo, na týchto miestach vzniknú trvalé vrásky. Naviac sa vám koža v týchto ryhách neopáli, takže bude dochádzať k nerovnomernému sfarbeniu kože.

Tmavé slnečné okuliare vám umožnia uvoľniť svaly okolo očí a stráviť celý deň vonku bez toho, aby ste si namáhali tvár. To môže byť dôvod, prečo ľudia so slnečnými okuliarmi vyzerajú vedľa svojich žmúriacich priateľov uvoľnenejšie a sebavedomejšie.

Je tu však určité nebezpečenstvo. Mnoho ľudí verí, že tmavšie slnečné okuliare poskytujú lepšiu UV ochranu. Ale nie je to tak. Môžete si zakúpiť dostupné (nazvime ich pravým slovom: lacné) slnečné okuliare, ktoré znížia jas, ale neblokujú žiadne z neviditeľného spektra UV žiarenia. Tieto okuliare sú vyslovene nebezpečné. Prečo? Keď sa vaše oči prispôsobia tme, zreničky sa otvoria a prepustia viac svetla. Ak vaše slnečné okuliare znižujú jas, zreničky prepustia oveľa viac UV žiarenia, ako keby ste nemali žiadne slnečné okuliare. Šedý zákal, makulárna degenerácia a dokonca aj očný melanóm – vzácna forma rakoviny – sa vyskytujú s väčšou pravdepodobnosťou, ak sú vaše zreničky rozšírené a do očí vám voľne prúdi UV žiarenie. Preto je dôležité poznať rozdiel a presne vedieť, aké vlnové dĺžky vaše okuliare blokujú. Každé slnečné okuliare, ktoré predávame, majú hodnotenie UV400, čo znamená, že vás ochránia pred 100 % UV spektrom – bez ohľadu na to, aké tmavé alebo svetlé sú ich sklá.

Pre maximálnu ochranu, ktorá zabráni tvorbe vrások, poškodeniu očí a okolitej pokožky UV žiarením, sú vhodné polarizované slnečné okuliare v štýle wraparound s UV400. Slnečné okuliare vás ochránia iba pred svetlom prechádzajúcim cez šošovky, takže akékoľvek vlny vkrádajúce sa zboku, ponad alebo popod rám budú mať priamy prístup k očiam a citlivej pokožke okolo nich. 5 – 10 % všetkých druhov rakoviny kože začína okolo očí.

Všetko ostatné o slnečných okuliaroch nájdete v našom kompletnom sprievodcovi slnečnými okuliarmi.

Ak si chcete kúpiť slnečné okuliare so správnou ochranou, pozrite si celý sortiment slnečných okuliarov tu.

Nenechajte si ujsť

Čoskoro vám predstavíme článok o polarizácii spolu s informáciami o uvedení našich nových produktoch na trh, o štýlových tipoch a špeciálnych ponukách. Ak chcete, aby sme vám dali o jeho zverejnení vedieť, prihláste sa do Trendhim Tribe nižšie.

Súhlasím so Zásadami ochrany osobných údajov spoločnosti Trendhim. Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.