365 dní na vrátenie tovaru
Doručenie 5 € - Zadarmo nad 29 €
02 333 251 71 - (pracovné dni 9.00-17.00 )
Všetky doplnky
Doplnky k obleku
Šperky
Tašky & Peňaženky
Doručenie 5 € - Zadarmo nad 29 €
Trendhim
×
Trendhim
Jazyk:
Hodinky
Holenie
Ihly do saka / klopy
Klobúky / Čiapky
Kravaty
Manžetové gombíky
Motýliky
Náramky
Náušnice
Okuliare s priehľadnými sklami
Opasky
Peňaženky
Prstene
Retiazky / Náhrdelníky
Rukavice
Slnečné okuliare
Spony na kravatu
Starostlivosť o bradu
Tašky
Traky
Vreckovky do saka
Šály
02 333 251 71
Pracovné dni 9.00-17.00
Prezrieť si všetko

Pánske prstene - Vaša kompletná príručka

Naučte sa všetko, čo by ste mali vedieť o pánskych prsteňoch. Od materiálov až po výber správnej veľkosti. A to všetko za 20 minút.

Od dávnej minulosti až po súčasnosť muži nosili prstene , aby vyjadrili bohatstvo, autoritu a rodinný stav. Dokonca aj dnes môžete vidieť mužov s prsteňmi znázorňujúcimi vysokú školu, spoločnosť alebo členstvo v nejakom klube. Tieto prstene majú pre nich súkromný význam a sú veľmi osobné.

Výhody nosenia prsteňov

 • Zlatý prsteň na Vašom prsteníku okamžite ukáže, že ste zadaný. Budete si môcť vychutnať noc v meste bez nechcených pokusov o zblíženie.
 • Hračky proti stresu sú pre deti. Skutoční muži zameriavajú pozornosť na svoje prstene, čím im ubieha rýchlejšie čas.
 • Prstene prirodzene dopĺňajú to, čo máte oblečené. Pridávajú tzv. je ne sais quoi (kvalitu, ktorá sa nedá opísať) do akéhokoľvek outfitu. Napríklad prsteň s drahokamami pomáha vyzdvihovať ostané farby.
 • Vyjadrite Vašu príslušnosť. S podhodnoteným prsteňom na malíčku môžete vyjadriť lásku k futbalovému tímu, vysokej škole alebo dokonca k politickej strane .
 • Zlato je drahé. Ak ste ale odhodlaný ukázať svoje šťastie celému svetu, najlepší spôsob je, že sa ozdobíte celou sadou prsteňov.

Na ktorom prste by mali muži nosiť prstene?

Prsteň môžete nosiť na ktoromkoľvek prste. Neexistujú žiadne pravidlá alebo zákony (aspoň nie na Slovensku), ktoré by regulovali predmety, ktoré si môžete umiestniť na svoje prsty.

Avšak určité očakávania existujú. Sú to tradičné normy a móresy, z ktorých niektoré prežili až do moderných čias, a niektoré zanikli v dávnej minulosti.

1: Prstene na palci

Na Slovensku sú prstene na palci stále pomerne nezvyčajné, aj keď ich popularita narastá. Ak na jednej ruke nosíte dva prstene, Váš palec bude najlepším miestom na nosenie tretieho. Vaša ruka nebude pôsobiť preplnene.

2: Prstene na ukazováku

Tento prst slúži na ukazovanie vecí. V minulosti niektorí ľudia na vysokých spoločenských pozíciách používali ukazovák na nosenie pečatného prsteňa s rodinným erbom. Teraz je to ešte neobvyklejšie ako nosenie pečatného prsteňa na malíčku. Ak naozaj chcete, aby si ľudia všimli Váš prsteň, noste ho na ukazováku a často ukazujte na rôzne predmety.

3: Prstene na prostredníku

S prostredníkom sa nespájajú žiadne historické fakty. Nemusíte sa obávať ľudí, ktorí si myslia, že ste ženatý alebo ste anachronistický pisár. Môžete na ňom nosiť akýkoľvek typ prsteňa, ktorý si vyberiete. Objemný prsteň však môže na Vašom najdlhšom prste narušiť výzor Vášho ukazováka a prsteníka.

4: Prstene na prsteníku

Zobrazený produkt: Keramický prsteň Ghost

Ako naznačuje jeho meno, práve toto je prst, na ktorom by ste mali nosiť prsteň. Ak sa nosí prsteň na ľavom prsteníku, jedná sa napríklad o svadobnú obrúčku. Neexistujú však žiadne predpisy, ktoré uvádzajú, že to tak musíte robiť. Svadobnú obrúčku môžete nosiť na akomkoľvek prste, ktorý si vyberiete, alebo ju nemusíte nosiť vôbec. Ale ak nosíte prsteň na tomto prste, väčšina ľudí predpokladá, že ste ženatý.

5: Prstene na malíčku

Zobrazený produkt: Oceľový prsteň Titus

Historicky bol tento prst vyhradený pre špeciálne pečatné prstene, ktoré sa používali na podpisovanie právnych a úradných dokumentov zatlačením prednej časti prsteňa na horúci vosk, čím vznikla pečať. Po príchode guľôčkového pera a samolepiacich obálok sa tento spôsob prestal používať.
Za posledných zhruba sto rokov bol malíček určený na nosenie prsteňov znázorňujúcich univerzitu alebo príslušnosť k nejakej organizácii. Obvykle, ale nie vždy, mali tieto prstene ozdobné vzory alebo erby.

Typy pánskych prsteňov

Pečatné prstene

Mužské pečatné prstene sú stále štýlové. Ako naznačuje ich názov, mali by obsahovať nejakú značku alebo symbol. Obvykle to býva erb alebo logo klubu alebo školy. Ale nič Vás nezastaví v tom, aby ste nosili odznak Vášho obľúbeného futbalového tímu, ktorý je vyrazený na pečatnom prsteni. Alebo si dokonca môžete vytvoriť svoj vlastný dizajn.

Pečatné prstene sú zvyčajne vyrobené zo zlata a môžu sa nosiť na malíčku jednej alebo druhej ruky. Zriedkavejšie sa nosia na ukazováku.

Svadobné obrúčky

Tento druh prsteňa sa obvykle nosí na prsteníku ľavej ruky. Pánske svadobné obrúčky bývajú zlaté alebo strieborné, s jednoduchým dizajnom bez ozdôb.

Populárne začínajú byť aj iné kovy, ako je platina alebo volfrám . Neobvyklé nie je ani nosenie pánskych diamantových svadobných prsteňov.

Prstene na malíčku

Prsteň na malíček je akýkoľvek prsteň, ktorý sa nosí na najmenšom prste ruky. Zvyčajne to býva pečatný prsteň, ale nemusí to tak byť vždy.

Zobrazený produkt: Prsteň Titus v zlatej farbe

Sú malé a nebránia Vám v činnosti, ktorú vykonávate. Pánske prstene na malíček môžu byť vyrobené z akéhokoľvek materiálu, od zlata až po plast. Môžu byť dokonca vyrobené aj z kože.

Prstene na palci

Ako sme už spomínali, palec je skvelé miesto na nosenie prsteňa v prípade, ak nechcete mať Vašu ruku príliš preplnenú šperkami.

Je to len na Vás. Pánsky prsteň na palci môže byť taký veľký a vyblýskaný, ako si prajete. Prednedávnom sa stali veľmi populárne najmä prstene v tvare lebky . Vďaka rozličným materiálom Vám nosenie prsteňa na palci zabezpečí, že na seba upútate pozornosť. Materiály používané na výrobu prsteňov môžu byť rôzne, od nehrdzavejúcej ocele až po to tanzanit.

Materiály používané na výrobu pánskych prsteňov

Výber materiálu Vášho prsteňa je rovnako dôležitý ako rozhodovanie, na ktorom prste ho chcete nosiť. Koniec koncov, bude umiestnený na Vašej koži. Takže by ste mali dbať na to, aby sa príjemne nosil, nespôsoboval alergické reakcie, a aby sa rýchlo nezničil, keď s ním nechtiac narazíte na tvrdý predmet.

Zlaté prstene

Čisté zlato sa dá okamžite rozpoznať, pretože má oranžový tón. Zlato je tradičný materiál na výrobu svadobných obrúčok. Je to aj jeden z kovov, ktorý sa najjednoduchšie opracováva a bol pravdepodobne aj prvým kovom, z ktorého sa začali vyrábať šperky.

Pri nákupe prsteňa je veľmi nepravdepodobné, že skončíte s kúskom z čistého zlata (24 karátov). Taktiež je nepravdepodobné, že by ste ho chceli vlastniť. Čisté zlato je mäkké, ľahko deformovateľné a drahé.
Väčšina zlatých prsteňov vysokej kvality sa vyrába z 18 karátového zlata - čo znamená, že 18/24 alebo tri štvrtiny zo zliatiny tvorí zlato.

 • Výhoda: Nadčasové a klasické prstene
 • Výhoda: Zlato sa dá ľahko rozpoznať
 • Výhoda: Nestrácajú lesk
 • Nevýhoda: Čisté zlato je veľmi jemné a ľahko sa poškodí
 • Nevýhoda: Zliatiny zlata môžu obsahovať kovy, ktoré spôsobujú na Vašej pokožke alergie
 • Nevýhoda: Sú drahé

Pánske prstene z bieleho zlata

Biele zlato je zliatina. To znamená, že na vytvorenie nového materiálu bolo čisté zlato tavené s iným kovom. V priemysle na to neexistuje žiadna štandardná definícia. Pri nákupe prsteňa z bieleho zlata je pravdepodobné, že dostanete zliatinu zlata buď so striebrom, meďou, platinou alebo niklom.
Veľa prsteňov z bieleho zlata sa na záver pokovuje ródiom, aby sa získal jasný biely povrch.

Biele zlato nemá iba atraktívnu farbu. Tento materiál je zvyčajne prispôsobený tak, aby zmenil fyzikálne vlastnosti kovu. Čisté zlato je mäkké a dá sa ľahko deformovať. Biele zlato vyrobené zo zliatiny niklu je tvrdé a pevné.

 • Výhoda: Prstene vyzerajú dobre s akoukoľvek farbou drahokamu
 • Výhoda: Nestrácajú lesk
 • Výhoda: Sú odolné voči poškriabaniu
 • Nevýhoda: V zliatine sa môže nachádzať nikel, takže môžu byť nevhodné pre alergikov
 • Nevýhoda: Ródium sa môže časom opotrebovať

Pánske platinové prstene

Platina je cennejšia ako zlato. Je to vzácny hustý kov, ktorý sa najviac ťaží v Južnej Afrike. Ročne sa zo zeme vyťaží iba skromných 160 ton. Okrem svojej hodnoty je platina ideálny materiál na výrobu pánskych prsteňov, pretože je na rozdiel od zlata pevná a odolná.

Ak chcete mať vo Vašom prsteni umiestený drahokam, platina ho udrží lepšie a bude menej náchylná na rozbitie ako jej žltý náprotivok.

 • Výhoda: Pevné, odolné a trvácne prstene
 • Výhoda: Skvelé na umiestnenie drahokamu
 • Výhoda: Hypoalergénne, vhodné pre citlivú pokožku
 • Nevýhoda: Sú drahé
 • Nevýhoda: Sú veľmi husté, čiže veľmi ťažké

Pánske titánové prstene

Najväčšou výhodou titánu je okrem jeho ohromujúceho lesklého a striebristého vzhľadu pomer pevnosti a hmotnosti. Má pevnosť ocele, ale prakticky nemá žiadnu hmotnosť.

Prsteň vyrobený z titánu váži približne pätinu hmotnosti prsteňa rovnakej veľkosti vyrobeného z platiny a približne štvrtinu prsteňa vyrobeného zo zlata. Ak chcete, aby Vaše prstene vyzerali dobre, ale nechcete pravidelne posilňovať Vašu ruku, potom by ste si mali zvoliť práve titánové prstene.

 • Výhoda: Majú nízku hmotnosť
 • Výhoda: Sú pevné
 • Výhoda: Dajú sa recyklovať
 • Nevýhoda: Sú drahé
 • Nevýhoda: Sú také ľahké, že môžete zabudnúť, že ich nosíte

Pánske prstene z mincového striebra

Mincové striebro je klasický a nadčasový materiál. Striebro sa používa na výrobu prsteňov minimálne 4500 rokov. Keď bolo prvýkrát predstavené v starovekom Egypte, bolo cennejšie ako zlato. Strieborné prstene sú jednoduché, krásne a pomerne lacné.

Typ striebra, ktorý sa používa na výrobu prsteňov, sa nazýva striebro 925 alebo mincové striebro. To znamená, že 92,5% kovu je pravé striebro a zvyšok je tvorený meďou. Čisté striebro je mäkké a tvárne, ale pridanie medi spôsobí, že je tvrdé a pevné - hoci je stále trochu náchylné na poškodenie.

 • Výhoda: Sú pevné
 • Výhoda: Podstatne lacnejšie ako zlato
 • Výhoda: Majú krásnu farbu a lesk
 • Nevýhoda: Sú náchylné na stratu lesku
 • Nevýhoda: Kov použitý v striebre 925 môže spôsobiť alergickú reakciu u ľudí s alergiou na meď

Markazitové prstene

Markazitové prstene nie sú v skutočnosti vyrobené z minerálneho markazitu - sú vyrobené z kúskov jeho bratranca nazývaného pyrit železa. Markazit môžete poznať aj pod pojmom falošné zlato, ktoré je zasadené do striebra.

Markazitové prstene boli veľmi obľúbené počas neskorého viktoriánskeho obdobia ako podhodnotená alternatíva zlata. Často sa kombinujú s čiernym drahokamom, ako je napríklad ónyx.

 • Výhoda: Veľmi lacné
 • Výhoda: Kúsky pyritu im dávajú veľmi jasný vzhľad
 • Nevýhoda: Ľahko sa rozbijú a veľmi ťažko sa opravujú
 • Nevýhoda: Budete sa cítiť hlúpo, keď budete vysvetľovať, že Váš prsteň je z falošného zlata

Prstene z volfrámu a z karbidu volfrámu

Volfrám je najťažší a najpevnejší kov, ktorý sa nachádza na Zemi. Možno aj v celom vesmíre.
Je to tak nepoddajný kov ako ste Vy sám. Ak chcete vlastniť niečo nerozbitné, kúpte si prsteň z tohto materiálu. Je známe, že na volfrámových prsteňoch sa robia ryhy, a preto na svojej nezničiteľnej ceste do večnosti nezostanú lesklé.

Na rozdiel od volfrámu, karbid volfrámu môže byť ešte tvrdší ako čistý volfrám a nepoškriabe sa. Vďaka tomu Váš prsteň zostane ešte dlho po Vašej smrti lesklý.
Treba spomenúť ešte jednu dôležitú vlastnosť. Z dôvodu ich extrémnej tvrdosti a pevnosti sa na volfrámových prsteňoch nedá zmeniť veľkosť. Takže sa uistite, že si kúpite ten, ktorý Vám dokonale sadne, a potom sa snažte priveľmi nepribrať.

 • Výhoda: Volfrám a karbid volfrámu sú hypoalergénne
 • Výhoda: Sú prakticky nezničiteľné
 • Výhoda: Karbid volfrámu nikdy nestratí svoj lesk
 • Výhoda: Sú lacné
 • Nevýhoda: Nedá sa na nich zmeniť veľkosť
 • Nevýhoda: V prípade núdze sa zle prerezávajú
 • Nevýhoda: Verzia s karbidom sa pri náraze s tvrdým povrchom neohne, ale zlomí

Keramické prstene

Keramické prstene môžu byť vyrobené z vypálenej hliny. Častejšie sa ale vyrábajú zo špičkovej keramiky, ako je karbid volfrámu a karbid titánu. Sú neuveriteľne odolné voči teplu a sú tvrdé. Na rozdiel od keramiky, ktorá sa používa na výrobu Vašej obľúbenej vázy, je tento druh odolný voči rozbitiu.

Keramika neobsahuje žiadny z materiálov, o ktorých je známe, že spôsobuje alergické reakcie. Mužské keramické prstene prichádzajú v rôznych farbách, vzoroch a textúrach. Sú pomerne lacné.

 • Výhoda: Prstene môžu obsahovať krásne, zložité vzory
 • Výhoda: Sú lacné
 • Výhoda: Sú hypoalergénne
 • Výhoda: Odolné voči poškriabaniu
 • Výhoda: Sú ľahké
 • Nevýhoda: Nedá sa na nich meniť veľkosť
 • Nevýhoda: Pri náraze s tvrdým povrchom sa neohnú, ale zlomia

Drevené prstene

Príroda je všade okolo nás a môže byť aj na Vašom prste. Drevené prstene sú ekologické a obvykle sa vyrábajú na mieru z tvrdých drevín alebo recyklovaných materiálov, ako sú napr. železničné podvaly.

Drevené prstene sú hypoalergénne - to znamená, že neobsahujú materiály, ktoré by mohli podráždiť Vašu pokožku alebo spôsobiť alergickú reakciu. Sú aj veľmi ľahké a ich ďalším bonusom je, že sú biologicky rozložiteľné.

 • Výhoda: Sú ekologicky šetrné
 • Výhoda: Sú hypoalergénne
 • Výhoda: Sú ľahké
 • Výhoda: Sú lacné
 • Nevýhoda: Môžu sa poškodiť pôsobením vody a chemikálií
 • Nevýhoda: Aby boli v dobrom stave, vyžadujú si špeciálnu starostlivosť

Silikónové prstene

Silikónové prstene sú hladké a ľahké. Môžu mať akúkoľvek farbu, tvar alebo textúru, akú si viete predstaviť. Sú pevné a dokážu odolávať teplotám medzi -50°C a +500°C bez toho, aby stratili svoje vlastnosti.

Silikón je flexibilný materiál, takže jeho deformácia alebo poškodenie v dôsledku nárazu nie je takmer možná. Jedinou nevýhodou silikónových prsteňov je to, že sa na ne nedá spoľahnúť v prípade udržania drahého kameňa, ktorý chcete umiestniť na prsteň.

 • Výhoda: Sú odolné
 • Výhoda: Sú pružné
 • Výhoda: Sú lacné
 • Nevýhoda: Neudržia sa na nich drahokamy
 • Nevýhoda: Nevyzerajú ako šperky

Prstene zo zamaku

Aj keď názov tohto materiálu môže pripomínať niečo z inej planéty, zamak je v skutočnosti iba galvanizovaná zliatina zinku. Obsahuje hliník, horčík a meď. Zamak je známy aj ako "hrnčekový kov" alebo "biely kov". Nezvyčajné meno tejto zliatiny pochádza z nemeckých skratiek chemických prvkov. Prvýkrát bol vyvinutý v Spojených štátoch v dvadsiatych rokoch minulého storočia.

Zamak neobsahuje nikel a je hypoalergénny. Je to skvelý materiál na výrobu šperkov a môže sa nachádzať v krásnych doplnkoch s rustikálnym dizajnom.

 • Výhoda: Sú hypoalergénne
 • Výhoda: Nie sú drahé
 • Výhoda: Majú vintage vzhľad
 • Výhoda: Sú ľahké
 • Nevýhoda: Nemajú rafinovaný vzhľad
 • Nevýhoda: Ľahko sa poškodia vplyvom rôznych elementov

Drahé kamene používané na prsteňoch

Drahé kamene dodajú dotyk triedy a charakteru akémukoľvek prsteňu. Ich nositelia majú veľa farebných možností, ktoré dopĺňajú ich oblečenie, farbu pleti a farbu očí. Uvádzame najbežnejšie drahé kamene, ktoré môžete nájsť na pánskych prsteňoch.

Diamanty sú najlepší priatelia pánov

Diamanty sú jasné, bezfarebné kamene so schopnosťou lámať svetlo. Dokážu osvetliť miestnosť, sú mimoriadne tvrdé a patria medzi najcennejšie drahé kamene na svete. Väčšina diamantov obsahuje malé prírodné chybičky alebo inklúzie. Tie bezchybné majú väčšiu cenu.

Okúzľujúci rubín

Rubíny s ich ružovkasto červeným odtieňom sú skutočne krásne kamene. Sú veľmi cenené od čias Starého zákona. Sú tvrdé takmer ako diamant. Rubíny sú rôzne kryštalické oxidy hliníka nazývané korund. Čím je kameň tmavší, tým je cennejší. Rubíny vyzerajú najlepšie pripevnené na prsteni, ktorý má bohatú zlatú farbu.

Krásny zafír

Čo sa štruktúry týka, zafíry sú úplne rovnaké odrody korundu ako rubíny, ale s jedným dôležitým rozdielom - nemôžu byť červené. Hoci sú zafíry zvyčajne modré, môžu byť aj zelené, oranžové, fialové alebo dokonca čierne. Ich sfarbenie závisí od charakteru nečistôt v kameni. Veľmi vzácna odroda "farbu meniaci zafír" skutočne mení farbu v závislosti od typu zdroja svetla. Zafír vyzerá veľkolepo, keď je pripevnený na prsteni v bledostriebornej farbe.

Smaragd

Smaragd je zelený drahokam, ktorý sa ťaží už viac ako 3500 rokov. Rovnako ako u diamantov, väčšina smaragdov má chyby alebo inklúzie, ktoré sú viditeľné voľným okom. Nájdenie kameňov bez inklúzií je veľmi zriedkavé. Farby sa môžu líšiť od bledozeleného, limetkovo-zeleného až po tmavozelený odtieň, ktorý je veľmi cenný. Smaragdy nie sú veľmi tvrdé (ako kamene zvyčajne bývajú) a môže byť do nich vrytý nápis. To znamená, že Váš prsteň môže byť ešte viac osobnejší.

Ametyst

Ametyst je purpurová alebo fialová odroda kremeňa. Bol veľmi cenený starými Grékmi, ktorí verili, že zabraňuje opitosti a pomáha predísť poalkoholickej opici. V skutočnosti slovo "ametyst" pochádza z gréčtiny a znamená "neopitý". Ametystový prsteň je relatívne lacný a veľmi pekný. Môže byť dokonalým doplnkom pre večerný výlet do mesta.

Akvamarínové prstene

Skúste uhádnuť, prečo sa akvamarín nazýva akvamarín? Správna odpoveď sa nachádza v jeho názve. "Aqua" a "marin". Aby sme boli presní, je to farba morskej vody. Ale krásne čistá modrá farba Stredozemného mora - nie tmavohnedá z ústia rieky Mersey Estuary. Ak máte modré oči, perfektne vyleštený akvamarínový prsteň ich krásne zvýrazní.

Pánske tanzanitové prstene

Tanzanit je nedávno objavený vzácny modrý alebo fialový drahokam s optickými vlastnosťami, ktoré sa menia v závislosti od typu použitého svetelného zdroja a zorného uhla. Na rozdiel od diamantov, na ktorých sa nachádzajú nedostatky aj na drahších kameňoch, je takmer každý tanzanit bezchybný. Ak si ho pripevníte na prsteň z bieleho zlata, titánu alebo platiny zistíte, že mávate prstami okolo seba, aby ste videli jeho rôzne odtiene.

Prstene s čiernym diamantom

Čierny diamant je termín pre akýkoľvek bežný biely diamant, ktorý má príliš veľa inklúzií (nedostatkov) a nedokonalostí, aby sa dal považovať za krásny šperk. V prírodných čiernych diamantoch sú mnohé z týchto inklúzií grafitové zhluky - vďaka nim majú prirodzené čierne sfarbenie. Ošetrené čierne diamanty používajú ako základný materiál biele diamanty s chybami, ktoré sú vystavené žiareniu alebo tepelnej úprave na vyvolanie čiernej farby.

Ónyx

Keď sa ónyx predáva ako šperk, má obvykle čiernu farbu. Inak je ónyx teplý kameň so striedajúcimi sa farebnými pásmi. Nie je ani vzácny, ani mimoriadne drahý. Červené odrody sú bežnejšie. Avšak odvetvie falšovania kameňov existuje už od rímskych čias. Červený ónyx sa ponoril do cukrového roztoku a potom sa upravil kyselinou, aby sa premenil na čierny kameň. Ónyx vyzerá skvele, keď je pripevnený na striebornom alebo markazitovom prsteni.

Tyrkys

Je tyrkys modrý alebo zelený? Nemá ani jednu z týchto farieb. Je tyrkysový. Na rozdiel od väčšiny ostatných drahokamov, ktoré sa nachádzajú na šperkoch, je tyrkysová farba úplne nepriehľadná a nemá žiadne refrakčné vlastnosti. Tyrkys s farbami od modro-zelenej až po zeleno-modrú sa ťaží po celom svete a od pradávna bol vysoko cenený.

Moissanit

Moissanit sa vizuálne podobá na diamant a je takmer rovnako tvrdý. Prírodný moissanit je neskutočne vzácny a nachádza sa iba na miestach, kde dopadli meteory. Syntetický, laboratórne vytváraný moissanit sa začal objavovať na trhu s drahokamami ku koncu 20. storočia a je atraktívnou lacnejšou alternatívou diamantov. Na rozdiel od diamantov moissanit pri zahriatí mení farbu.

Peridot

Peridot je olivovozelený drahokam, ktorý sa často omylom zamieňa za smaragd. Už od čias starých Egypťanov sa používal ako dekoratívny kameň na výrobu prsteňov. Vtedy bol ťažený len na malom ostrove v Červenom mori. Vzhľadom na svoju chemickú nestabilitu zvykne mať peridot veľa chýb - to znamená, že väčšina drahokamov peridotov má pomerne malú veľkosť.

Jantár

Jantár technicky nie je drahokam a nemá žiadny pevný chemický vzorec. Napriek tomu je to jedna z najpútavejších ozdôb, ktorú môžete na prsteňoch nájsť. Jantár je tvorený borovicovou miazgou vzniknutou počas fosílneho procesu, ktorý trvá stáročia. Na rozdiel od iných drahokamov sú inklúzie na jantáry vysoko cenené. Ešte viac sa cení prítomnosť mŕtveho hmyzu, ako je napríklad komár. Väčšina kameňov má bledožltú až oranžovo-červenú farbu, ale v Karibiku sa ťaží modrý a zelený jantár.

Tigrie oko

Sú to rôznorodé kremene, ktoré sa prekvapivo podobajú na skamenené drevo. Tigrie oko je ideálny kameň pre menšie prstene. Zvyčajne má nepriehľadnú matnú hnedú farbu a pruhy svetlejšieho alebo tmavšieho materiálu.

Prstene, na ktoré je Vaša pokožka citlivá

Niekedy vás Vaše telo nenávidí. Váš normálne fungujúci imunitný systém sa pomaly prebudí, aby odstránil to najhoršie prechladnutie. Keď sa mu však predloží materiál, ktorý je síce úplne neškodný, ale spôsobuje zlé fyzické reakcie, zrazu prejde do extrémnej aktivity.

Príležitostne sa tieto alergické reakcie vyskytujú v dôsledku kovov, ktoré sú bežne používané v zliatinách, z ktorých sa vyrábajú prstene. Ide napríklad o kobalt, nikel alebo chróm. Takže áno, ak Váš prsteň spôsobí, že Vás začne svrbieť prst, bude najlepšie, ak ho dáte dole a nikdy sa ho už nedotknete.

Takže čo môžete urobiť, ak máte záľubu v prsteňoch, ale trpíte kontaktnou dermatitídou alebo alergickou reakciou na tieto kovy?

Testovanie na alergiu na kovy vo Vašom prsteni

Vašou prvou zastávkou by mal byť praktický lekár, ktorý by Vám mal urobiť alergický test. Ak neviete, z akých kovov bol vyrobený Váš prsteň, mali by ste sa dať otestovať na všetky. Testovanie je rýchle a bezbolestné (mierne bolestné). Výsledky budete mať okamžite k dispozícii. Keď zistíte, na čo reaguje Vaša pokožka, stačí sa vyhnúť takým prsteňom, ktoré obsahujú tento kov.

Najbežnejší kov, na ktorý majú ľudia alergickú reakciu, je nikel. A bohužiaľ, je to zložka, ktorá sa nachádza vo väčšine zliatin, z ktorých sa vyrábajú prstene. Ak máte možnosť a finančné prostriedky, kúpte si prsteň z čistého kovu bez zliatin, ako je striebro, 24 karátové zlato alebo volfrám.

Alternatívne materiály prsteňov pre citlivú pokožku

Možno Vaša pokožka nereaguje dobre na žiaden kov. Mohlo by to byť spôsobené alergiami, alebo to môže byť jednoducho kvôli neustálemu treniu tvrdého okraja prsteňa, ktorý Vás stále odiera. Niektorí ľudia majú mozole. Niektorí nie. Tu sú niektoré materiály prsteňov, ktoré by ste mohli zvážiť.

 • Silikón
 • Drevo
 • Keramika
 • Volfrám

Ako by ste mali čistiť Váš prsteň

Ak si chcete svoje prstene vychutnávať po celý život, musíte ich čistiť a správne uskladňovať. Najjednoduchší spôsob čistenia je využitie profesionálnych služieb u kvalifikovaného klenotníka. Ak to chcete urobiť sami, na čistenie kovových šperkov bez kameňov budete potrebovať vodu, jemný čistiaci prostriedok, kefku na zuby s jemnými štetinami a suchú bavlnenú handričku.

Mäkká leštiaca handrička na čistenie šperkov je tiež lacný a efektívny spôsob, ako odstrániť stratu lesku. Ak vaše prstene obsahujú drahokamy, udržujte vlhkosť na minime a nepoužívajte žiadne brúsivá, aby ste predišli ich poškriabaniu. Bavlnené tampóny ponorené do peroxidu vodíka spôsobia, že sa šperky opäť rozžiaria. Drevo by sa nemalo namáčať. Vo všeobecnosti by šperky nemali prísť do styku s chemikáliami alebo chlórovanou vodou. Nielenže sa môžu vážne poškodiť a vyblednúť, ale môžu sa aj uvoľniť kamene.

Prehľad o histórii prsteňov

 • Starí Egypťania verili, že prsteník bol spojený so srdcom žilou.
 • Pápežský pečatný prsteň bol vyrobený v 13. storočí a nazýval sa "Prsteň rybára". Až do roku 1842 sa používal na podpisovanie oficiálnej korešpondencie.
 • V starobylom Ríme bolo povolené nosenie zlatých prsteňov iba tzv. Patricijskej triede. Plebs musel nosiť železné prstene.
 • Najdrahší prsteň na svete je "The Pink Star" - ktorý sa môže pochváliť pôsobivým ružovým diamantom, ktorý má 59,60 karátov. Predal sa v roku 2017 za 57,3 milióna libier.
 • Nosenie viacerých prsteňov na každej ruke sa v Európe stalo módnym už v neskoršom stredoveku.
 • V renesančnom období sa nosili prstene s tajnými priehradkami a príležitostne sa používali na skrývanie dokumentov.
 • Anglickí monarchovia tradične nosili špeciálny korunovačný prsteň. Znamenalo to, že boli duchovne oddaný svojej krajine.
 • Vaše pozostatky môžu byť ošetrené a stlačené do diamantu, ktorý sa potom pripevní na prsteň. Vaši trúchliaci príbuzní si Vás môžu týmto spôsobom pripomínať.
 • Najťažší prsteň na svete je Najmat Taiba - váži viac ako 60 kg a je zdobený 5 kg drahokamov.
 • Vlastníctvo prsteňa ‘One Ring’ vám umožní, aby ste sa stali neviditeľným, ale môže to ovplyvniť Váš úsudok.

Otázky a odpovede

Som elektrikár a potrebujem nevodivý prsteň. Aké mám možnosti výberu?

Nemali by ste mať žiadne kovové materiály, ako je zlato alebo striebro. Prstene vyrobené z dreva, silikónu alebo keramiky budú vyzerať fantasticky a nie sú vodivé.


Aký je najtrvácnejší kov na výrobu prsteňov?

Najťažší a najtvrdší materiál na výrobu prsteňov je karbid volfrámu. Je to veľmi pevný kov, ktorý je odolný voči poškriabaniu.--AC-CONTENT-E--


Ako dlho by ste mali čakať na prsteň sľubu?

Prstene sľubu nie sú zásnubné prstene a slúžia na pripomenutie sľubu, ktorý ste niekomu dali. Môže to byť sľub, že budete milovať partnerku až do smrti, alebo že vždycky kúpite mlieko po ceste domov z práce. Čas čakania závisí od závažnosti záväzku, ktorý ste dali. Závisí to len od vás.


Aké je maximálne množstvo prsteňov, ktoré môžu muži nosiť?

Na to neexistuje žiadna správna odpoveď. Je to len na Vašom osobnom štýle a dojme, ktorý chcete urobiť. Ak idete na prehliadku Vášho bohatstva, nič nemôžete pokaziť s jedným prsteňom na každom prste. Avšak vo väčšine prípadov by sme neodporúčali nosiť viac ako tri prstene na jednej ruke.


Prečo sa svadobná obrúčka nosí na ľavej ruke?

Starovekí Egypťania verili, že z prsteníka na ľavej ruke vedie žila priamo do srdca. Túto vieru preniesli aj na Rimanov, ktorí nazvali túto žilu "Vena Amoris" (žila lásky).


Mali by muži nosiť zásnubné prstene?

Je to na Vás. Ešte nie ste ženatý, ale už nie ste voľný. Zásnubný prsteň pomáha spropagovať túto skutočnosť a odstrašiť neželané pokusy o zblíženie.


Je pravda, že veľkosť prsteňa je rovnaká ako veľkosť topánok?

Nie.


Prečo sú volfrámové prstene také lacné?

Nie sú. Alebo by aspoň nemali byť. Rovnako ako je to aj s iným tovarom, aj pri prsteňoch platí, že dostanete to, za čo si zaplatíte. Ak je volfrámový prsteň veľmi lacný, je pravdepodobné, že bol vyrobený z nekvalitných materiálov, bez kontroly kvality a obsahuje zliatinu, v ktorej sú použité nekvalitné materiály.


Ako by mal správne sedieť prsteň na prste?

Pohodlne. Mal by byť dostatočne voľný, aby sa dal otáčať okolo prsta, ale nemal by byť natoľko voľný, že sa na prste pohybuje sám od seba.


Je lepšie zvoliť väčšiu alebo menšiu veľkosť prsteňa?

Oveľa jednoduchšie pre klenotníka je prsteň zmenšiť, ako ho zväčšiť.


Čo si môžete dať vygravírovať na pánsky prsteň?

Všetko, čo sa na neho hodí. Mená Vašich detí. Sľub lásky, cti a poslušnosti. Prísahu zabiť toho muža, ktorý zabil Vášho otca. Texty Vašej obľúbenej skladby Right Said Fred. Prakticky povedané, budete limitovaný iba na približne 20 znakov.


Aké sú vhodné prstene pre tých, ktorí ich nemajú radi?

Skúste nejaký ľahký a veľmi tenký model, aby Vám na prste nevadila hmotnosť ani tvar. Dobrá voľba je titánový prsteň.


Je vhodné nosiť moju bývalú svadobnú obrúčku ako pečatný prsteň na druhej ruke?

Vau. To závisí od okolností. Ak ste ovdovený, je to krásna spomienka. Ak ste ovdovený, pretože ste zabil svoju manželku, potom nie. Nosenie snubného prsteňa ako pečatného prsteňa po rozvode pravdepodobne znamená, že ste sa ešte nepohli ďalej.


Na ktorom prste môžem nosiť bratský prsteň?

Bratské prstene naznačujú, že patríte do bratstva alebo inej tajomnej organizácie. Tradične sa nosia na malíčku a menej často na ukazováku.


Koľko peňazí by som mal minúť za svadobnú obrúčku?

Ak je pre Vás, potom môžete minúť toľko peňazí, koľko uznáte za vhodné. Uistite sa, že si kúpite prsteň, ktorý sa Vám páči, a ktorý by ste mohol nosiť do konca života. Vôbec nemusí byť drahý.


Nové kolekcie

Vodotesné hodinky so zafírovým sklom

Váš príbeh sa nikdy nezastaví, tak prečo by sa mali zastaviť vaše hodinky? Vďaka vodotesnosti do 100 metrov, nehrdzavejú...

Chronografy z chirurgickej nehrdzavejúcej ocele so zafírovým sklom

Vďaka presnému zobrazovaniu času a najlepším materiálom vo svojej triede vám kolekcia Ray umožní stráviť čas štýlovo.

Skladacie okuliare Waykins + 31 nových štýlov

Od skladacích slnečných okuliarov po šošovky odolné voči poškriabaniu, naše najnovšie slnečné okuliare sú vyrobené tak,...

Šály a čiapky príjemné na dotyk

Každý šál a čiapka z kolekcie Montagna je premyslene navrhnutá pre tie najchladnejšie dni, pretože zadržuje teplo, ale j...

Hodiny s viditeľným mechanizmom

Dante hodinky sú poháňané pohybom. Kým sa budete pohybovať vy, hodinky sa budú pohybovať s vami.

Skladacie tašky pre mestského objaviteľa pripravené na cestovanie

Každá ľahká taška v Kolekcii skladacích tašiek od Lazy Bear je odolná voči vode a navrhnutá v Dánsku. Dá sa ľahko zabali...

Kolekcia talianskych kožených opaskov

Každý kožený opasok je výsledkom kombinácie talianskeho remesla a dánskeho dizajnu. Je to spojenie dlhotrvajúcej funkcie...

Kolekcia Kite

Kolekciu Kite tvorí univerzálny výber ľahkých čiapok. Každý kus je vyrobený zo 100% organickej bavlny, ktorá zaisťuje pr...

Kolekcia Lincoln

Každá peňaženka a taška, vyrobená z jemnej kože v rôznych farbách, kombinuje funkčný dizajn s kvalitou. Koža bude časom...

Zobraziť všetky kolekcie

Nové články

Pánske svadobné prstene a obrúčky – Vaša kompletná príručka

V tejto príručke sa dozviete všetko - od výberu správnej veľkosti prsteňa až po nakupovanie netradičných obrúčok a prste...

Valentínsky darček pre neho

Vyberte mu na deň sv. Valentína darček, ktorý bude pre neho znamenať veľa - od hodiniek, až po prstene, náhrdelníky a ná...

Hodinky s mesačnými fázami a ako ich nastaviť

Naučte sa, ako čítať a nastavovať najstaršiu funkciu hodiniek na svete - fázy mesiaca.

Ako čistiť a starať sa o pánske náramky

Odpovieme vám na všetky otázky týkajúce sa čistenia a starostlivosti o pánske náramky. Dozviete sa všetko od toho, či mô...

4 otázky, na ktoré by ste si mali odpovedať pred kúpou skeletových hodiniek

Ak si položíte tieto 4 otázky, pomôže vám to vybrať si tie správne pánske skeletové hodinky a budete vedieť ako ich udrž...

Ako nosiť vreckové hodinky so štýlom?

v tejto príručke sa naučíte, ako nosiť vreckové hodinky správnym spôsobom - od výberu retiazky na vreckových hodinkách a...

Ako oprať beanie čiapku?

Pomocou jednoduchých pokynov a obrázkov sa naučte, ako oprať čiapku v rukách.

Ako nosiť beanie čiapku: Váš kompletný sprievodca

Túto príručku berte ako svojho sprievodcu svetom štýlov čiapky beanie, materiálov a tipov na nakupovanie, aby ste presne...

Pánske náhrdelníky – Vaša kompletná príručka

Naučte sa, ako štýlovo nosiť pánsky náhrdelník - od výberu správnej dĺžky retiazky, až po nosenie psích známok a krížov

Zobraziť všetky články
Späť
Zmeniť moje heslo

Hurá! Poslali sme Vám email. Už čoskoro sa budete môcť prihlásiť!

Oops! Potrebujeme Vašu emailovú adresuVaša emailová adresa je nesprávna